Noc Muzeów w Gorzowie- program i komunikat UMWL
Lubuska Noc Muzeów 2024: czeka wiele ciekawych wydarzeń!
Wieczór i noc z 18 na 19 maja 2024 r. z pewnością będzie długa, atrakcyjna, a tym samym niezapomniana. To wszystko dzięki wydarzeniom organizowanym w ramach Nocy Muzeów 2024.
Główne atrakcje odbywać się będą w Zielonej Górze oraz w Gorzowie Wielkopolskim. Tegoroczna oferta lubuskich muzeów i bibliotek w niczym nie ustępuje atrakcjom przygotowywanym w innych regionach Polski. Ta wyjątkowa noc jest okazją nie tylko do bezpłatnego zwiedzania i poznania oferty kulturalnej naszych instytucji, ale również fantastyczną okolicznością do integracji mieszkańców. Lubuszan skupionych wokół Gorzowa Wielkopolskiego zachęcamy do odwiedzenia Zielonej Góry, a tych na co dzień mieszkających w Zielonej Górze i okolicach, do skorzystania z atrakcji przygotowanych przez instytucje z północnej części naszego regionu.
Dzięki pracy i kreatywności muzeów i bibliotek w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze Lubuszanie będą mogli skorzystać z różnorodnej oferty. Tym razem nieprzespana noc będzie miłym wspomnieniem.
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA IM. Z. HERBERTA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM:
18 maja 2024 roku, godz. 16.00
Spotkanie autorskie z Rafałem Wereżyńskim, połączone z promocją książki pt. „Jak Niebo schodzi na Ziemię".
Poza spotkaniem, niemałą atrakcją dla przybyłych gości będzie możliwość uczestnictwa w degustacji ceremonialnego kakao. Jak mówią organizatorzy, w ceremonii wykorzystywane jest kakao uważane w tradycji Mesoameryki za „Napój Bogów". Jest to jego specjalny rodzaj, wytwarzany z surowych, niesproszkowanych ziaren, otrzymywanych w ramach upraw organicznych, gdzie cały proces ich obróbki odbywa się ręcznie. Kakao takie ma większe od swojej klasycznej formy wartości odżywcze oraz pozwala na głębsze doznania smakowe i aromatyczne. Spożywanie kakao w ramach ceremonii pozwala na bezpośrednie połączenie się degustującego z naturą i tradycją. Wszystkich miłośników tego pysznego napoju serdecznie zapraszamy!(..)
MUZUEM LUBUSKIE IM. J. DEKERTA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM:
Muzeum im. J. Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim otwiera dla zwiedzających swoje wszystkie cztery oddziały:
Zespół Willowo-Ogrodowy, w którym odbywać się będzie wydarzenie pod nazwą PoRa na Skłodowską-Curie. W ramach wydarzenia, uczestnicy będą mogli wziąć udział w pokazach mody Natalii Ślizowskiej, spektaklu w wykonaniu uczniów II LO w Gorzowie Wielkopolskim, warsztatach edukacyjnych oraz laboratoriach z chemii i wysłuchać wykładu prof. dr hab. Krystyny Leszczyńskiej-Wichmanowskiej pt. Maria Skłodowska-Curie: kobieta uczona. Najbardziej wytrwali goście Muzeum wezmą udział w koncercie kameralnym muzyki francuskiej w wykonaniu Dawida Gugały.
Spichlerz, zaprasza na wydarzenie pod nazwą Malarstwo w mroku. W ramach wydarzenia Lubuszanie będą mogli uczestniczyć w otwarciu wystawy malarstwa Michała Bajsarowicza połączonego ze spotkaniem autorskim, podczas którego uraczeni zostaną filiżanką kawy, z możliwością samodzielnego zmielenia jej ziaren w oryginalnym młynku z przełomu XIX i XX wieku - DPR4. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty Tropiciel Muzealny w formie gier i zabaw. Na koniec wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na performance w wykonaniu artystów ze Stowarzyszenia Art-Drama oraz poczęstunek w postaci tradycyjnej pajdy chleba ze smalcem i koniecznie, w towarzystwie kiszonego ogórka.
Muzeum Grodu Santok, zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, które odbędzie się w 3 turach: o godz. 15, 17 i 19. Na grodzisku odbędą się również warsztaty muzyki dawnej i zajęcia bębniarskie z grupą Duende. Już czas się na nie zapisać!
Zagroda Młyńska w Bogdańcu, kontynuując majówkowy klimat zaprasza na Swojską nockę w Zagrodzie, z wystawcami produktów regionalnych i rzemieślniczych. Dzieci przeniosą się na dawną polską wieś, gdzie wezmą udział w wielu zabawach, w tym w „dojeniu" sztucznej kozy. Swoje specjały serwować będzie Koło Gospodyń Wiejskich z Jenina. Dla spragnionych strawy wprost z ogniska, przygotowane zostanie palenisko i naczynia.
wg njuslettersa UMWL nr 93
Komentarze