Historia Teatru w Gorzowie


Opery wystawiały teatry operowe z Berlina, Wrocławia, Drezna, Legnicy, Głogowa, etc. Urwało się to po przyjściu Polaków. Po wojnie wielofunkcyjną salę przebudowano do roli zwykłego teatru. Obecnie, wg informacji z działu obsługi wynajmu teatru, jest odtworzony dla scen operowych kanał orkiestrowy (orkiestron), gdzie chowa się orkiestrę, aby nie rozpraszała uwagi publiczności.

W połowie I dekady XXI wieku w Gorzowie powstała inicjatywa na rzecz otwarcia sceny operowej. Przebudujmy naszą operę, zróbmy z teatru perełkę regionu, tak jak robią to inne miasta tej wielkości. One się rozwijają, my nie! Przecież można, i Gorzów byłby atrakcyjna kulturalnie także w przyszłości, jak miało to ongiś miejsce. Przecież obok, w Libercu, Zittau, Goerlitz,we Frankfurcie nad Odrą czy w Cottbus opery działają na zasadzie impresariatu! Niniejsza witryna powstała wysiłkiem ekonomistów, przekonanych że jest szansa na taką rozrywkę. Służy ona badaniom rynku, popytu na tą rozrywkę.


Budynek teatru w Gorzowie (Landsbergu) nie ucierpiał na skutek działań wojennych w 1945 r.


Historia najnowsza

Dyrektor chce przypomnieć przedwojenną tradycję teatru, który był w dużej mierze sceną wodewilową. Widzowie zobaczą dawny orkiestron, obecnie zabudowany schodami. - Publiczność tęskni za formami muzycznymi. Dlatego warto pokazać coś muzycznego, operetkowego, wykorzystując m.in. naszą orkiestrę kameralną. 

wg http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,61085,4503454.html


Ostatnio do roli opery przebudowano teatr Siemaszkowej w Rzeszowie, dodając kanał orkiestrowy (orkiestron). Tak też przebudowano teatr w Olsztynie, odtwarzając po prostu to co było. Tak działa teatr w najbliższym czeskim mieście, Libercu (90 tys. mieszkańców), gdzie oferta tamtejszego teatru w dziedzinie opery jest bardzo rozbudowana (por. http://www.saldovo-divadlo.cz/soubory/opera/ ).




Pozdrawiam,
Adam Fularz,

spółka Wieczorna.pl sp. z o.o.



Źródła: Wikipedia

Komentarze

Popularne posty